Wydatki na paliwo nie są objęte ryczałtem

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 28 sierpnia 2015

Przedsiębiorca, który udostępnia osobom zatrudnionym w firmie samochody służbowe do celów prywatnych musi doliczyć do przychodów pracowników określoną kwotę. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy ryczałt obejmuje też dodatkowe koszty. Są już pierwsze interpretacje organów podatkowych.

Chodziło o firmę, w której pracownicy wykorzystują samochód służbowy do celów prywatnych. Przedsiębiorca chciał wprowadzić odpłatność za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych w formie ryczałtu, który będzie stanowił świadczenie rzeczowe i który będzie stanowił przychód pracownika podlegający opodatkowaniu PIT.

Jak zaznaczył wnioskodawca wszystkie koszty związane z eksploatacją auta w tym również koszy paliwa będzie pokrywał pracodawca. W związku z wykorzystywaniem przez pracowników samochodów służbowych, w tym również do celów prywatnych, nie będzie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu.

Pytanie dotyczyło tego,czy ryczałt wprowadzony ustawą z 7 listopada 2014 r. wyczerpuje wartość przychodów pracownika z tytułu nieodpłatnego korzystania z samochodów służbowych dla celów osobistych.

Pozostało jeszcze 73% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz