Nowości
RSS
Ważny od 2003-02-21 do 2007-12-31
Jak zatrudnić bezrobotnego z korzyścią dla firmy?
Organizowane przez urzędy pracy prace interwencyjne lub roboty publiczne są dla
wielu bezrobotnych szansą na czasowe podjęcie pracy. Dla firm, które zdecydują się
zaś zatrudnić bezrobotnego skierowanego z urzędu pracy, są szansą na refundację
części kosztów poniesionych m.in. na wynagrodzenia dla tych osób.
Dowiedz się, jakie warunki musi spełnić Twoja firma, aby mogła ubiegać się o
refundację oraz jaka jest jej wysokość.
Na czym polega korzyść?
Korzyść polega na refundacji przez urząd pracy części kosztów, jakie Twoja firma poniosła na wynagrodzenia, nagrody oraz składki ubezpieczeniowe za skierowanych w ramach prac interwencyjnych z urzędu pracy bezrobotnych.
Pamiętaj, że z refundacji możesz skorzystać tylko wtedy, gdy Twoja firma:
1) spełnia wymogi do zorganizowania prac interwencyjnych, a więc:
- w okresie ostatnich 6 miesięcy nie zmniejszyła zatrudnienia,
- nie jest w stanie upadłości lub likwidacji,
- nie zalega z płatnościami na rzecz urzędu skarbowego i ZUS;
2) ma podpisaną umowę z powiatowym urzędem pracy o zorganizowanie takich robót,
3) zatrudnia na umowę o pracę bezrobotnego skierowanego z urzędu pracy:
- na okres do 6 miesięcy - wówczas część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne pokrywa powiatowy urząd pracy; wysokość refundacji powinna być określona w umowie o zorganizowanie prac interwencyjnych, nie powinna ona jednak przekraczać kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych w miesiącu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz kwoty 100% zasiłku dla bezrobotnych obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składki na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia.
- na okres do 12 miesięcy - wówczas zwrot poniesionych przez Twoją firmę kosztów na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne pokrywa powiatowy urząd pracy w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak najniższego wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdego bezrobotnego (ale tylko wtedy, gdy refundacja obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc ich zatrudnienia),
- przez okres do 24 miesięcy (obowiązuje od 6 lutego 2003 r.) - wówczas zwrot poniesionych przez Twoją firmę kosztów na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne pokrywa powiatowy urząd pracy, ale tylko wtedy, gdy skierowani do Twojej firmy bezrobotni mają skończone: kobieta - 53 lata, a mężczyzna - 58 lat i z którymi w poprzedniej firmie został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Oprócz refundacji części kosztów poniesionych m.in. na wynagrodzenia za skierowanych bezrobotnych Twoja firma może również otrzymać premię (czyli jednorazową refundację wynagrodzenia) w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie wyższej jednak niż 150% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu spełnienia tego warunku.
Aby mogła otrzymać taką premię, musi jeszcze przez 6 miesięcy (bezpośrednio po zakończeniu prac interwencyjnych trwających co najmniej 6 miesięcy) zatrudniać skierowanego z urzędu pracy bezrobotnego.
Drugą korzystną dla Twojej firmy "formą zatrudnienia" bezrobotnego skierowanego z urzędu pracy jest zorganizowanie robót publicznych. Jeżeli Twoja firma jest organizatorem robót publicznych, bo np. jest:
- instytucją użyteczności publicznej lub
- organizacją zajmującą się problematyką ochrony środowiska, kultury, oświaty, sportu i turystyki, opieki zdrowotnej oraz pomocy społecznej, albo
- spółką wodną,
może również liczyć na refundację części kosztów poniesionych m.in. na wynagrodzenia skierowanych z urzędu pracy bezrobotnych.
Od 6 lutego 2003 r. maksymalna refundacja kosztów poniesionych przez Twoją firmę na wynagrodzenia, nagrody, składki ubezpieczeniowe wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia, a nie jak dotychczas było 75%. Od 6 lutego 2003 r. została również zmniejszona kwota refundacji kosztów rzeczowych organizacji robót publicznych. Dotychczas kwota ta wynosiła 50%, a teraz 20%.
Podstawa prawna: ustawa z 20 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 65).
Autor: Krzysztof Kostecki, konsultant prawny
Ostatnia aktualizacja: 26.01.2009
Autor: Krzysztof Kostecki




