RSS Mapa strony Ustaw jako startową Mój portal czwartek, 27 listopada 2014 r.
Jesteś tutaj: Strona główna
Rozmiar tekstu:  f1 f2 f3
5.09.2012

Kiedy faktura a kiedy nota obciążeniowa?

Pytanie: Kiedy należy wystawić fakturę, a kiedy notę obciążeniową? Jakie obowiązują tu zasady?
Odpowiedź: Notę obciążeniową wystawia się (biorąc pod uwagę zwyczaje) w sytuacji, gdy jej przedmiotem nie są towary i usługi w rozumieniu ustawy o VAT.
Zasady dokumentacji operacji gospodarczych określają art. 21-22 uor. Jednak wymienione przepisy uor określają jedynie ogólne zasady dokumentacji. Dlatego należy wykorzystać przepisy ustawy o VAT. Można stwierdzić, że fakturę należy wystawić w sytuacji wykonywania wszystkich czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o których mowa w art. 5 ustawy o VAT (dotyczy to zarówno towarów opodatkowanych i zwolnionych). Natomiast notę obciążeniową wystawia się (biorąc pod uwagę zwyczaje) w sytuacji, gdy jej przedmiotem nie są towary i usługi w rozumieniu ustawy o VAT, na przykład: naliczenie odsetek karnych, naliczenie kar umownych.
W Portalu FK sprawdź także:
  • W jakim języku należy wystawiać faktury VAT?
  • Faktura zaliczkowa - ujęcie w PKPiR i rejestrze VAT
  • Zmiana danych nabywcy na fakturze
  • Jakie dane powinna zawierać faktura VAT, a jakie rachunek?
  • Nota obciążeniowa od uszkodzonych towarów
  • Nota obciążeniowa za rok poprzedni - ewidencja
  • Moment ujęcia noty obciążeniowej w kosztach
Podstawa prawna: - art. 21-22 ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.) - uor,
- art. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług  (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) - ustawa o VAT.

Słowa kluczowe:

Porady o zbliżonej tematyce


Strona używa plików cookies.

Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.