Urlop w sobotę

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 23 kwietnia 2014
Pytanie:  Jeśli pracownik wg podstawowego systemu czasu pracy (40h na tydzień) wykonuje pracę w sobotę (praca w sklepie) wg harmonogramu pracy. Czy wtedy jak prosi o urlop wypisuje wniosek urlopowy na tą sobotę ?
Odpowiedź: 

Jeśli pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy a sobota jest dniem pracy zgodnie z harmonogramem, wówczas należy wypisać wniosek urlopowy.

Harmonogram, jest to indywidualny rozkład czasu pracy pracownika w przyjętym okresie rozliczeniowym. W harmonogramie należy wskazać dni i godziny pracy oraz dni wolne od pracy. Pracodawca nie ma obowiązku przygotowania harmonogramu dla podstawowego systemu czasu pracy, jeżeli pracownik świadczy pracę w stałym rozkładzie przez wskazanych pięć dni w tygodniu (na jedną zmianę, w ustalonych godzinach), a dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jest dla niego sobota. W pozostałych przypadkach (np. przy pracy w stałych dniach, ale wykonywanej na zmiany lub w różnych dniach tygodnia) należy przygotować dla pracownika indywidualny harmonogram.

Z art. 129 K.p. wynika, że pracownicy powinni świadczyć pracę przeciętnie 5 dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym. Dniem wolnym od pracy wynikającym z takiego rozkładu może być każdy dzień tygodnia z wyjątkiem niedzieli oraz świąt ustawowo wolnych od pracy. U większości pracodawców jest to sobota (tzw. wolna sobota). Dni wolne od pracy można wyznaczać w harmonogramach poszczególnych pracowników w różne dni, o ile przepisy wewnątrzzakładowe nie stanowią inaczej. Jeśli z harmonogramu tego wynika, iż sobota jest dniem pracy, wówczas należy na ten dzień wystąpić do pracodawcy o udzielenie urlopu wypoczynkowego.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz