Świadectwo pracy, gdy umowa na czas określony trwała w chwili zmiany przepisów

Autor: Katarzyna Tryniszewska

Dodano: 18 listopada 2011
Pytanie:  Firma zawarła z pracownikiem umowę o pracę na czas określony od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r. Następną umowę zawarła na czas określony od 1 września 2010 r. do 31 marca 2011 r. i trzecią umowę zawarła na czas nieokreślony od 1 kwietnia 2011 r. Czy pracodawca powinien wystawić temu pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu drugiej umowy na czas określony?

Nowe zasady wystawiania świadectw pracy stosuje się do stosunków pracy nawiązanych na podstawie umów o pracę: na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, poczynając od dnia 21 marca 2011 r. jakie wobec tego przepisy powinny być zastosowane do przypadku opisanego w pytaniu? Sprawdź odpowiedź eksperta.

Odpowiedź: 

W tym przypadku należy stosować stare zasady wydawania świadectw pracy. W dniu zmiany przepisów trwała druga umowa na czas określony. Świadectwa pracy za umowy na czas określony pracodawca wyda, zatem tylko na żądanie pracownika.

Jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

Świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu terminu, o którym mowa powyżej. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.

Powyższe przepisy obowiązują od dnia 21 marca 2011 r. Pracodawca wydaje świadectwo pracy zgodnie z dotychczasowymi przepisami (czyli na żądanie pracownika), jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy, czyli w dniu 21 marca 2011 r. trwa kolejna umowa o pracę nawiązana bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę.

Nowe zasady wystawiania świadectw pracy stosuje się do stosunków pracy nawiązanych na podstawie umów o pracę: na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, poczynając od dnia 21 marca 2011 r.

W przypadku, o którym mowa w pytaniu zastosowanie znajdą stare przepisy. Po zakończeniu umowy na czas określony w dniu 31 sierpnia 2010 r. została zawarta kolejna bezpośrednio umowa o pracę na czas określony od dnia 1 września 2010 r. do dnia 31 marca 2011 r.

 Umowa ta trwała w dniu wejścia w życie zmienionych przepisów, czyli w dniu 21 marca 2011 r. Świadectwo pracy za dwie umowy na czas określony pracodawca wyda, zatem na żądanie pracownika.

- art. 97 §11, §12 i §13 Kodeksu pracy,
- art. 1 pkt 1, art. 2, art. 3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. z 2011 r., nr 36, poz. 181).
Tekst opublikowany: 

10 listopada 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz