Regulamin wynagradzania u pracodawcy a wypłata wynagrodzenia chorobowego dla pracowników po 50. roku życia

Autor: Krystyna Tymorek

Dodano: 16 marca 2009
Pytanie:  Czy w związku z wejściem w życie nowelizacji art. 92 Kodeksu pracy skracającego okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego do 14 dni dla pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, zmiana ta dotyczy również podmiotów, w których obowiązujące regulaminy wynagradzania przewidują wypłatę wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (dla wszystkich pracowników)?
Odpowiedź: 

Zmiana, która weszła w życie od 1 lutego 2009 r. w art. 92 Kodeksu pracy, dalej kp nie ma wpływu na Państwa regulamin wynagradzania, skoro z pytania wynika, że zawiera on postanowienia korzystniejsze niż przepisy Kodeksu pracy. Dlatego też, jeżeli obowiązujący w Państwa zakładzie pracy regulamin wynagradzania przewiduje wypłatę wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni w roku kalendarzowym dla wszystkich pracowników, należy wypłacać pracownikom po 50. roku życia wynagrodzenie chorobowe przez okres 33 dni.

Generalna nowelizacja przepisów Kodeksu pracy, która miała miejsce w 1996 r., nadała zbiorowym układom pracy (ponadzakładowym i zakładowym), jak również regulaminom wynagradzania moc prawnie wiążącą.

Zatem pomimo najnowszych zmian w Kodeksie pracy w zakresie zasad ustalania wynagrodzenia chorobowego można przyjąć, że skoro Kodeks pracy dopuszcza tworzenie przez pojedynczego pracodawcę lub grupę pracodawców własnych zasad wynagradzania pracowników – nawet korzystniejszych niż ramy ogólne (normy minimalne) zawarte w Kodeksie pracy, np. gwarantuje wynagrodzenie za czas choroby finansowane przez pracodawcę za 33 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego bez względu na wiek pracownika (zamiast wymaganych przez Kodeks pracy 14 dni w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 lat) – to zasiłek chorobowy, w przypadku pracodawcy, który zgodnie z układem zbiorowym pracy lub regulaminem wynagradzania finansuje 33 dni absencji chorobowej każdego pracownika – przysługuje dopiero od 34. dnia tej absencji.

Tekst opublikowany: 

16 marca 2009 r.

Autor: Krystyna Tymorek

Radca prawny, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz