Pracownik za pracę w sobotę powinien otrzymać cały dzień wolny

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 3 marca 2015
Pytanie:  Czy za pracę w sobotę należy się inny cały dzień wolny bez względu na ilość przepracowanych godzin we wskazanym dniu (tak jak w przypadku pracy w niedzielę i święto)? Jak rozumieć art. 1513 i 1519 Kodeksu pracy? Sobota jest u nas dniem wolnym – obowiązuje system czasu pracy równoważny w 3 miesięcznym okresie  rozliczeniowym.
Odpowiedź: 

Pracownik za pracę w sobotę powinien otrzymać cały dzień wolny.

Każdy pracownik ma prawo do korzystania z dni wolnych od pracy z tytułu obowiązywania zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Pracownik wykonujący pracę w dzień dla niego wolny, ma prawo do dnia wolnego od pracy. Powinien być on udzielony do końca okresu rozliczeniowego w terminie uzgodnionym z pracownikiem.

Niezależnie przez jaką liczbę godzin pracownik pracował w dniu dla niego wolnym, ma prawo do całego dnia wolnego. Takie rozliczenie zapewnieni pracownikowi odpowiednią w skali roku liczbę dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Jeśli pracodawca nie udzielił pracownikowi dnia wolnego w zamian za wykonywanie pracy w dniu, dla niego wolnym, popełni wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika zagrożone jest karą grzywny.

Pracownikowi wykonującemu pracę w dniu wolnym zawsze przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy. Niezależnie od tego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wraz z dodatkiem – jeżeli praca w dniu, który miał być dla niego wolnym będzie pracą w godzinach nadliczbowych.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Słowa kluczowe:
czas pracywolne soboty
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz