Pracodawca wliczy do czasu pracy szkolenie pracownika, jeżeli pokrywa się z jego „dniówką”

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 27 lutego 2015
Pytanie:  Pracownica została skierowana (delegowana) na szkolenie przez pracodawcę. Szkolenie odbyło się w sobotę (sobota jest ustalonym dniem wolnym od pracy). Szkolenie trwało 7 godzin. Czas podróży na szkolenie, łącznie z czasem szkolenia wyniósł 11 godzin i 15 minut. Pracownik dojechał sam na szkolenie samochodem służbowym. Jak prawidłowo obliczyć czas pracy? Czy czasem pracy jest tylko faktyczny czas trwania szkolenia? Czy pracownikowi w tych okolicznościach przysługuje dieta?
Odpowiedź: 

Nie ma przepisów, które odnosiłyby się do czasu szkolenia podnoszącego kwalifikację zawodowe pracownika odbywającego się w czasie pracy.

Kiedy szkolenie pracownika wlicza się do czasu pracy

Przyjmuje się, że jeżeli szkolenie „pokrywa się” z dniówką pracownika – to jest traktowane jako jego czas pracy.

Natomiast jeżeli przypada poza godzinami pracy (po godzinach albo w dniu wolnym) – to nie jest zaliczane do czasu pracy (jako wyjątki należy traktować szkolenia obowiązkowe dla pracowników na podstawie przepisów szczególnych np. szkolenia dla służby cywilnej).

Zatem, jeżeli pracownica była uczestnikiem szkolenia w wolną dla siebie sobotę – pracodawca może, ale nie ma obowiązku oddania jej dnia wolnego, gdyż szkolenie takie nie jest traktowane jako czas pracy.

Wliczać czy nie – czas dojazdu na szkolenie

Podobnie, czas dojazdu pracownika na szkolenie nie jest traktowany jako czas pracy. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownica jechała samochodem służbowym (można bowiem założyć, że pracodawca nie wydał jej, jako osobie niebędącej zatrudnioną na stanowisku kierowcy, polecenia pojechania samochodem służbowym, a odbyło się to w wyniku porozumienia stron).

Z tytułu szkolenia nie ma obowiązku wypłaty pracownikowi diety

Natomiast co do zwrotu koszów dojazdu na szkolenie – powszechnie obowiązujące przepisy nie nakładają na pracodawcę obowiązku wypłacenia pracownicy diety. Wyjazd na szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe nie jest bowiem podróżą służbową, o której mowa w art. 775 Kodeksu pracy.

Zobacz także:

Udział w szkoleniu, co do zasady, nie jest realizacją zadania służbowego. Nie ma jednak przeszkód, żeby pracodawca – np. dla swojej wygody zrównał zasady rozliczania kosztów podróży służbowych i kosztów wyjazdów pracowników na szkolenia.

Zatem, pracodawca może w wewnętrznych przepisach obowiązujących u niego ustalić, że rozlicza koszty wyjazdów na szkolenia na takich samych zasadach jak koszty podróży służbowych albo do szkoleń – stosować przepisy Kodeksu pracy dotyczące dodatkowych świadczeń dla pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe i przewidzieć (najlepiej w umowie szkoleniowej), że ponosi koszt wyżywienia pracownika w trakcie szkolenia podnoszącego kwalifikacje zawodowe oraz że zwraca koszt dojazdu na szkolenie.

Kwestie takie warto ustalić i przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia, zwłaszcza jeżeli szkolenie odbywa się z inicjatywy pracodawcy.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz