Okres przebywania na urlopie wychowawczym i macierzyńskim a treść świadectwa pracy

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 29 sierpnia 2014
Pytanie:  W jaki sposób należy wypełnić świadectwo pracy w zakresie urlopu wychowawczego i macierzyńskiego? Pracownica przebywała z tytułu urodzenia pierwszego dziecka na zasiłku macierzyńskim od 18.09.2011 do 03.03.2012, a później na wniosek pracownicy udzielono urlop wychowawczy od 01.05.2012 do 30.04.2015r. W trakcie przebywania na urlopie wychowawczym urodziła kolejne dziecko dn. 03.08.2014 r., nabywając tym samym prawo do zasiłku macierzyńskiego. Na jej wniosek udzielono dodatkowego zasiłku macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego do dn.01.08.2015r. Jak wypełnić świadectwo pracy, gdy zajdzie potrzeba wystawienia go przyszłości?
Odpowiedź: 

W treści świadectwa pracy nie umieszcza się informacji ani na temat wykorzystanego w czasie zatrudnienia urlopu macierzyńskiego ani rodzicielskiego. We wzorze tego dokumentu, zawartym w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282 ze zm.), nie ma miejsca na wpisanie danych o tych urlopach.

W samym rozporządzeniu również nie wymienia się omawianych urlopów wśród niezbędnych informacji umieszczanych w świadectwie. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uważa, że wpis o korzystaniu z danego rodzaju urlopu np. podstawowego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy też rodzicielskiego, może być przydatny w sytuacji, gdy rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w trakcie tego urlopu, np. z powodu likwidacji pracodawcy. Jednak to jedyne przesłanki uzasadniające wpisanie tych urlopów do świadectwa pracy.

Natomiast pracodawca wpisuje obowiązkowo informację o wykorzystanym urlopie wychowawczym (ust. 4 pkt 3 dokumentu). Urlop ten jest limitowany i chodzi o poinformowanie przyszłego pracodawcy o tym, w jakim wymiarze pracownica skorzystała już wcześniej z tego urlopu. Po prostu należy podać okres/okresy korzystania z tego uprawnienia czyli w tym przypadku okres od 1 maja 2012 r. do 30 kwietnia 2015 r. Urodzenie dziecka w czasie urlopu wychowawczego udzielonego na poprzednie dziecko nie przerywa tego urlopu. Trwa on dalej, jednak pracownica nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego za okresy urlopów macierzyńskich (podstawowy oraz dodatkowy) i rodzicielskiego (jeśli złożyła stosowny wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okresy tych urlopów), odpowiadające wymiarom określonym w kodeksie pracy.

- art. 29 ust. 1, ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 159) - rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282 ze zm.)
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz