Likwidacja ZFŚS - skutki podatkowe i rachunkowe

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 27 maja 2009
Pytanie:  W latach 2000-2007 spółka zatrudniała ponad 20 pracowników i tworzyła odpisy, które później przekazywała na wyodrębnione konto ZFŚS. Środki były wykorzystywane zgodnie z regulaminem. Od 2008 r. spółka nie tworzy odpisów ze względu na systematyczne zmniejszanie zatrudnienia (dokonano zmian w regulaminie wynagradzania pracowników), obecnie zatrudniamy 2 pracowników. Na koncie ZFŚS środków brak, m.in. z powodu nieprzekazywania spłacanych pożyczek przez pracowników na konto funduszu i pokrycia zobowiązań spółki wobec budżetu, tj. opłacenie VAT. Skoro brak środków na koncie ZFŚS fundusz może być zlikwidowany, ale co z odpisami, które figurują na koncie 850. Jeżeli ZFŚS zostanie zlikwidowany, czy odpisy z konta 850 mogę przeksięgować w przychody i opłacić od nich podatek?
Odpowiedź: 

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) nie reguluje kwestii likwidacji funduszu. Oznacza to, że w sytuacji, kiedy pracodawca przestaje być zobowiązany do tworzenia funduszu i gdy wykorzystane zgodnie z regulaminem zostały środki pieniężne funduszu, należałoby dokonać ostatecznej likwidacji funduszu.

W zadanym przez Panią pytaniu zostały wskazane okoliczności dające możliwość likwidacji funduszu, a tym samym zapisów na koncie 850.

Aby dokonać prawidłowo likwidacji funduszu należy sprawdzić, dlaczego środki na rachunku bankowym funduszu (tu 0 zł) nie pokrywają się z zapisami na koncie 850.

Jako jedną z przyczyn podaje Pani niespłacanie pożyczek przez pracowników.

W tej sytuacji możliwe są 2 wyjścia: podjęcie działań windykacyjnych albo umorzenie pracownikom pożyczek pobranych z ZFŚS. Zapewne rozliczana przez Panią firma wybierze rozwiązanie 2. - wtedy umorzone pożyczki będą stanowiły przychód dla pracownika ze stosunku pracy.

Proszę pamiętać również, że uiszczanie innych zobowiązań niż zobowiązania funduszu jest niedopuszczalne – spółka powinna, zatem zwrócić na rachunek bankowy ZFŚS nieprawidłowo pobrane kwoty, a następnie przeznaczyć je na działalność socjalną.

Co do kwestii podatkowych należy wziąć pod uwagę zapisy art. 23 ust. 1 pkt 7 i art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm., dalej: updof), w związku z którymi tylko odpisy w równowartości przekazanych środków pieniężnych stają się kosztem uzyskania przychodu.

Oznacza to, że jeśli dokona Pani przeniesienia środków z konta 850 w przychody, to:

  • środki, które kiedyś były odpowiednikiem odpisów zaliczonych w KUP będą podlegały opodatkowaniu,
  • środki, które poprzez odpisy nigdy nie stały się KUP nie będą podlegały opodatkowaniu.

W związku z powyższym, przy likwidacji niewykorzystanych środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przychód do opodatkowania będą stanowiły te środki, które zostały odpisane i wpłacone na wyodrębniony rachunek ZFŚS, uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 7 updof.

Natomiast środki odniesione w księgach rachunkowych na pozostałe przychody operacyjne uprzednio niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów nie wpływają na zmianę wielkości przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 1 updof, gdyż nie skutkują one powstaniem przychodu należnego, ani też zwiększeniem faktycznie otrzymanych przychodów, o których mowa w art. 14 updof.

Tekst opublikowany: 

28 maja 2009 r.

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz