Informacja w świadectwie pracy o ekwiwalencie pieniężnym

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 25 maja 2010
Pytanie:  Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 10 lutego 2009 r. W 2008 r. pracownik wykorzystał 13 dni urlopu. W chwili obecnej pracownik złożył mojej firmie wypowiedzenie umowy o pracę. Musimy mu teraz wypłacić ekwiwalent za poprzednie lata. Czy na świadectwie pracy powinnam wpisać informację, że został wypłacony ekwiwalent za 2008 r. oraz 2009 r.? Czy tylko wpisać za ile dni wypłacono ekwiwalent za urlop za 2010 r.?
Odpowiedź: 

Należy wykazać tylko informacje o urlopie za 2010 r. Powyższe informacje wykazujemy w punkcie 4 ppkt 1 świadectwa pracy.

W świadectwie pracy pracodawca wskazuje wyłącznie liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny; odrębnie wskazuje się liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego, wykorzystanego przez pracownika do dnia ustania stosunku pracy, na podstawie art. 1672 Kodeksu pracy, tj. urlopu na żądanie.

Oznacza to, że w świadectwie pracy należy wykazać tylko informacje dotyczące urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, tzn. za 2010 r., gdyż tylko urlop za 2010 r. jest dla kolejnego pracodawcy istotny.

Urlop za rok 2008 i 2009 są wyłącznie roszczeniem kierowanym do obecnego pracodawcy i nie mają znaczenia dla nowego stosunku pracy tj. nowego pracodawcy.
Tekst opublikowany: 

20 maja 2010 r.

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz