Czy po wypłaceniu wynagrodzenia, firma ma obowiązek wydawania pracownikom każdego miesiąca tzw. paski z wynagrodzeniem?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 1 czerwca 2012
Pytanie:  W dokumentach wewnątrzzakładowych nie mamy zapisu dotyczącego konieczności wydawania miesięcznych pasków płacowych. Jeśli nie ma takiego obowiązku, czy możemy je wydawać w zestawieniach 2. czy 3. miesięcznych?

Czy po wypłaceniu wynagrodzenia, firma ma obowiązek wydawania pracownikom każdego miesiąca tzw. paski z wynagrodzeniem? Sprawdź odpowiedź.

Odpowiedź: 

Nie, firma nie ma takiego obowiązku. Jednak w praktyce warto je wydawać i chyba wygodniej robić to, co miesiąc. Co miesiąc, bowiem pracodawca jest zobowiązany do przekazywania osobom ubezpieczonym, które zatrudnia, wszystkich informacji zawartych w imiennych raportach miesięcznych, składanych przez płatnika do ZUS.

Informacje te może przekazywać na druku ZUS RMUA lub w innej formie, jednak pod warunkiem, że w przygotowanym zestawieniu zostaną zawarte dane wykazane w raportach, o których mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, tj:

  • numery identyfikacyjne ubezpieczonego;
  • nazwisko i imię;
  • wymiar czasu pracy;
  • należne składki na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe,
  • podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, z uwzględnieniem podziału na podmioty, które finansują składki;
  • rodzaje i okresy przerw w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne;
  • informacje o wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy wypłaconych na podstawie Kodeksu pracy oraz o zasiłkach finansowanych z budżetu państwa.
Wystarczy do tego dodać informacje z karty wynagrodzenia za pracę i już będzie gotowy tzw. pasek wynagrodzenia.
Można również, jeżeli pracodawca woli przekazywać druk ZUS RMUA (można też zrobić to elektronicznie, np. mailem, po opatrzeniu podpisem elektronicznym i za zgodą pracowników) i oddzielnie, co 2 - 3 miesiące tzw. paski, albo pasków wynagrodzenia już nie wydawać.

Jednakże wydawanie pasków wynagrodzenia jest opłacalne z praktycznego punktu widzenia, bo eliminuje kolejki pracowników do kadr w celu wyjaśnienia, czemu na ich koncie (lub do wypłaty w kasie) pojawiła się taka, a nie inna kwota pieniędzy.

Zgodnie, bowiem z przepisami kp, pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie. Wydając pasek wynagrodzenia, minimalizuje chęć pracownika realizacji swojego uprawnienia.

Tekst opublikowany: 

14 maja 2012 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.