Czy nauczycielowi przeniesionemu do innej placówki należy wystawić świadectwo pracy?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 18 maja 2009
Pytanie:  Pracownik – nauczyciel pracował od 1 września 1980 r. do 31 sierpnia 2001 r. w szkole podstawowej w wymiarze 18/18 etatu. W okresie od 1 września 1999 r. do 31 sierpnia 2001 r. miał dodatkową umowę w gimnazjum na 9/18, od 1 września 2001 r. pracował w gimnazjum na cały etat, ponieważ został do niego przeniesiony na zasadzie Karty Nauczyciela. Od 1 września 2003 r. Powstał zespół szkół, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum. Pracownik zwrócił się z prośbą o wystawienie świadectwa pracy za okres 1 września 1999 r. do 31 sierpnia 2001 r. w gimnazjum, czy mamy mu wystawić świadectwo pracy za tamten okres?
Odpowiedź: 

Jeżeli nauczyciel stał się pracownikiem zespołu szkół w trybie przejęcia zakładów pracy, czyli w trybie art. 231 Kodeksu pracy (dalej: kp) – tak, należy mu wystawić świadectwo pracy za poprzedni okres zatrudnienia, który miał miejsce przed połączeniem szkół.

W takiej bowiem sytuacji, czyli w przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Zatem z treści pytania wynika, że zespół szkół jest następcą prawnym dwóch oddzielnych pierwotnie jednostek SP 2 i GM 2. Nie ma przy tym – dla uprawnień pracowniczych – znaczenia forma prawna, w jakiej zespół szkół przejął SP 2 i GM 2. Za tym, że nauczyciel został przejęty przez zespół szkół przemawia fakt, że:

- nauczyciel cały czas kontynuuje zatrudnienie w GM 2 (z treści pytania wynika, że nie został zwolniony z GM 2 i ponownie zatrudniony, tym razem przez zespół szkół),

- zespół szkół przejął zarówno zadania i SP 2, jak i GM 2, a także budynki, wyposażenie i pracowników, w tym nauczycieli.

Stosowaniu zasad z Kodeksu pracy do nauczyciela nie sprzeciwia się Karta Nauczyciela, gdyż w sprawach w niej nieuregulowanych odsyła do Kodeksu pracy.

Reasumując, muszą Państwo wystawić nauczycielowi świadectwo pracy za okres 1 września 1999 r. do 31 sierpnia 2001 r., jeżeli stał się on pracownikiem zespołu szkół w trybie przejęcia zakładów pracy.

Tekst opublikowany: 

18 maja 2009 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz