Badania lekarskie i psychologiczne pracowników ochrony

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 21 sierpnia 2014
Pytanie:  Mamy w banku zatrudnionych pracowników na stanowiskach ochrony. Posiadają zaświadczenia ze szpitala wojskowego - poradnia medycyny pracy o nazwie "orzeczenie psychologiczne" ze stwierdzeniem posiadania zdolności do wykonywania zadań pracownika ochrony fizycznej. Czy ci pracownicy podlegają również badaniom okresowym ogólnym wynikającym z art.229 Kodeksu Pracy?
Odpowiedź: 

Przedmiotową kwestię regulują przepisy ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2005 r. Nr 145, poz. 1221, z późn. zm.) oraz w zakresie badań lekarskich i psychologicznych przepisy wydane na podstawie art. 34 ustawy - rozporządzenie z 23 lipca 2013 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej (Dz. U. poz. 855).

Od 1 stycznia 2014 r. w wyniku nowelizacji ustawy o ochronie osób i mienia badania lekarskie należy traktować na równi z badaniami wykonywanymi na podstawie przepisów kodeksu pracy (wstępnymi, okresowymi, kontrolnymi), na podstawie których wydaje się orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Oznacza to, że badania lekarskie wykonywane przez pracownika ochrony są związane z obowiązkiem, jaki wynika z przepisów kodeksu pracy, dotyczących profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników.

Art. 33a ust. 3 omawianej wskazuje, że badania lekarskie i psychologiczne, którym jest obowiązana poddać się osoba, ubiegająca się o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, oraz badania lekarskie i psychologiczne, którym jest obowiązana poddać się osoba posiadająca taki wpis, w stosunku do pracowników przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, a orzeczenie lekarskie wydane na podstawie badań lekarskich, w obu przypadkach, traktuje się jako orzeczenie, o którym mowa w art. 229 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Zmiana ustawy o ochronie osób i mienia miała na celu doprecyzowanie przepisów w zakresie badań tzn. wyeliminowanie obowiązku poddawania się dwukrotnie badaniom. Obecnie wystarczy jedno, które w określonym zakresie spełnia wymogi badania profilaktycznego uregulowanego w kodeksie pracy.

- art. 33a ust. 3 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2005 r. Nr 145, poz. 1221, z późn. zm.)
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.