Jak obliczyć wysokość odprawy pośmiertnej dla zmarłego nauczyciela

Maria Kucharska-Fiałkowska

Autor: Maria Kucharska-Fiałkowska

Dodano: 5 listopada 2018
Pytanie:  Mam pytanie odnośnie odprawy pośmiertnej nauczyciela. Osoba zmarła 11 października, od sierpnia przebywała na zwolnieniu lekarskim. Wypłacałam jej tylko dodatek stażowy, ponieważ zwolnienie wypłacał jej ZUS. Jakie wynagrodzenie przyjąć do wyliczenia odprawy? Zaznaczę, że nauczyciel pracował ponad 20 lat i należy mu się odpraw 6 -cy.  Składniki wynagrodzenia przed chorobą: zasadniczy, stażowy, motywacyjny, funkcyjny z racji pełnienia funkcji dyrektora. Jak należy obliczyć ekwiwalent za urlop.
Odpowiedź: 

Do naliczenia odprawy pośmiertnej stosuje zasady wynikające z przepisów Kodeksu pracy w zakresie wysokości odprawy oraz przepisy w zakresie ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, odnoszące się do ustalenia podstawy tejże odprawy. Wysokość podstawy należy pomnożyć przez odpowiednią krotność, wynikająca ze stażu pracy. Obliczona podstawa służy również do ustalenia wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przy czym w tym przypadku stosuje się współczynnik urlopowy.

Po śmierci nauczyciela jego rodzinie przysługuje odprawa pośmiertna, którą oblicza się zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, o czym stanowirozporządzenie ministra pracy i polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. W związku z tym należy posługiwać się zasadami określonymi w  rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Zgodnie z nimi do podstawy naliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, a tym samym do podstawy naliczenia odprawy wchodzi wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy poza enumeratywnie wymienionymi w § 6 tego rozporządzenia. Wskazane w pytaniu składniki wynagrodzenia w tym dodatki nie podlegają wyłączeniu z podstawy, a więc należy je uwzględnić na zasadach przewidzianych w rozporządzeniu. Co oznacza, że składniki wynagrodzenia, które są określone w stałej  miesięcznej wysokości uwzględnia się w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu zdarzenia, które powoduje naliczenie określonego świadczenia – w tym przypadku w miesiącu śmierci pracownika. Mimo że śmierć pracownika nastąpiła w trakcie miesiąca, należy uwzględnić wynagrodzenie za pełny miesiąc.

Zmienne składniki wynagrodzenia, przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc np. premie miesięczne, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, przyjmuje się w średniej wysokości z tego okresu, albo – w przypadku choroby – w najbliższych 3 miesiącach poprzedzających rozpoczęcie choroby.

W odniesieniu do zmiennych składników wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc okres ten wynosi 12 miesięcy poprzedzających zdarzenie lub chorobę. Ponieważ z treści pytania wynika, że wszystkie składniki wynagrodzenia były składnikami stałymi, należy je przyjąć w wysokości odpowiadającej nominałowi obowiązującemu w miesiącu śmierci pracownika.

Jak już wspomnieliśmy wysokość oprawy ustala się na takich samych zasadach, jak w przypadku ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, a więc podstawę obliczenia ekwiwalentu należy ustalić w ten sam sposób.

Obliczenie ekwiwalentu następuje  na podstawie współczynnika ekwiwalentu, który w 2018 r. wynosi 20,92 i wynika z liczby dni roboczych w roku w stosunku do dni kalendarzowych (365 - (52 niedziele + 52 dni wolne + 10 dni świątecznych) = 251 dni / 12 miesięcy = 20,92).

Ekwiwalent należy obliczyć dzieląc ustaloną podstawę przez wskaźnik urlopowy (np. podstawa 3000 zł/wskaźnik 20,92 = 143,30 zł). Następnie otrzymaną kwotę należy podzielić przez dobową normę czasu pracy pracownika, np. 8 godzin przy pełnym etacie (143,30/8=17,93zł) i otrzymany wynik pomnożyć przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu (np. 10 dni tj. 80 godzin x 17,93 zł = 1434,03 zł).

Maria Kucharska-Fiałkowska

Autor: Maria Kucharska-Fiałkowska

Specjalista ds. audytów, administrator bezpieczeństwa Informacji, specjalista ds. kadrowych w jednostkach publicznych
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz