Jeden uczeń w kilku przedszkolach – co z dotacją

Dodano: 26 października 2018
zajęcia dzieci z zerówki / przedszkola

Jeżeli uczeń przedszkola uczęszcza do więcej niż jednej dotowanej placówki, samorząd powinien wystąpić do wszystkich jednostek o uzyskanie od rodzica pisemnego oświadczenia wskazującego jedną z nich. Ma to zapobiec wielokrotnemu naliczaniu dotacji.

Burmistrz jednego z pomorskich miast zwrócił się do gdańskiej RIO z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie stosowania ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Chodziło o możliwość przekazywania dotacji na ucznia placówki wychowania przedszkolnego figurującego w więcej niż jednej placówce.

Zapobieganie podwójnemu naliczaniu dotacji

Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała, że gdy jednostka samorządu terytorialnego uzyskała informację, że uczeń placówki wychowania przedszkolnego jest uczniem więcej niż jednej dotowanej placówki, występuje ona do tych placówek o uzyskanie od rodzica ucznia pisemnego oświadczenia wskazującego jedną z nich. Po jego otrzymaniu dotacja powinna być przyznana do tej placówki, od miesiąca następującego po miesiącu otrzymania oświadczenia. Natomiast w okresie poprzedzającym dotacja powinna być przekazywana do dotychczasowego przedszkola.

Jeżeli jst nie otrzymała takiego oświadczenia, dotację otrzymuje ta placówka, w której uczeń jest wpisany na dany miesiąc do dziennika zajęć jako pierwszy.

Wysokość dotacji

Wysokość dotacji powinna odpowiadać przede wszystkim faktycznej liczbie uczniów w chwili przekazywania dotacji. Przykładowo, Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 września 2014 r. (sygn. akt II GSK 1147/13) jednoznacznie wskazał, że podstawą ustalenia wysokości dotacji jest kwota przewidziana na jednego ucznia w uchwale budżetowej miasta z uwzględnieniem oświatowej subwencji ogólnej i powinna odpowiadać faktycznej liczbie uczniów w chwili przekazywania dotacji. Z kolei w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 16 grudnia 2014 r. (sygn. akt I SA/Gd 1202/14) czytamy, że dotacja nie będzie odpowiadać faktycznej liczbie uczniów, gdy będzie ona obejmować osoby, które wprawdzie są do szkoły zapisane, lecz do niej nie uczęszczają - zwłaszcza gdy są nieobecne przez wszystkie dni danego miesiąca. Zdaniem RIO poczynione w tych wyrokach założenia interpretacyjne pozostają nadal aktualne.

Składanie korekt

Jeśli chodzi o korekty, to nawet brak tego typu regulacji w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego nie oznacza braku możliwości ich dokonania korekty przez podmiot prowadzący przedszkole. Natomiast kwestie związane ze zwrotem dotacji przez placówkę wychowania przedszkolnego powinny być analizowane w uwzględnieniem regulacji art. 252 ustawy o finansach publicznych, jako dotacje nienależne, czyli udzielone bez podstawy prawnej.

Źródło:

Pismo RIO w Gdańsku z 17 sierpnia 2018 r., znak: RP.0441/86/33/1/2018

  • Ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.