Świadczenie urlopowe w 2011 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 1 lutego 2011
Pytanie:  Zatrudniamy 17 pracowników (łącznie na 16 i 1/3 etatów). Nie tworzymy ZFŚS. Czy w 2011 r. możemy tak jak w poprzednich latach wypłacać świadczenie urlopowe? Czy nadal do końca stycznia pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników, że rezygnuje z wypłaty świadczenia urlopowego?
Odpowiedź: 

Ze względu na stan zatrudnienia mogą Państwo wypłacać świadczenia urlopowe. O ewentualnej rezygnacji z wypłacania w 2011 r. świadczenia urlopowego należy w sposób zwyczajowo przyjęty w zakładzie pracy poinformować pracowników do końca stycznia br.

Obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dotyczy:

  • pracodawców spoza sfery budżetowej, zatrudniających według stanu na 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, którzy nie zrezygnowali z tworzenia funduszu, a także
  • wszystkich podmiotów prowadzących działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych.

Podkreślmy w tym miejscu, iż po nowelizacji ustawy o finansach publicznych gospodarstwa pomocnicze do 31 grudnia 2010 r. mają zostać zlikwidowane. Zadania po nich przejmą jednostki budżetowe lub inne, nowe formy organizacyjne - instytucje gospodarki budżetowej. Zlikwidowane zostaną także państwowe i samorządowe zakłady budżetowe. Pozostaną jedynie te zakłady budżetowe, które zostały powołane przez gminę (powiat, województwo) w celu prowadzenia określonej działalności w określonych dziedzinach, np. gospodarki mieszkaniowej.).

Szczegółowe zasady tworzenia funduszu oraz gospodarowania środkami socjalnymi uregulowane zostały w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.), dalej: ustawa o zfśs.

Ustawa o zfśs zawiera uregulowania dotyczące m.in. świadczenia urlopowego. W ich myśl ww. świadczenie może być wypłacane wyłącznie przez pracodawców spoza sektora finansów publicznych, zatrudniających według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Zakład pracy wypłaca świadczenie urlopowe raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze, co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, przy czym do tych dni należy doliczyć także te, na które nie udziela się urlopu wypoczynkowego, a więc soboty (jeżeli sobota jest dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy), niedziele i święta.

Pracodawca jest zobowiązany wypłacić świadczenie urlopowe nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego trwającego 14 kolejnych dni.

Świadczenie urlopowe nie przysługuje zleceniobiorcom, osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło, kontraktu menedżerskiego czy innej umowy o podobnym charakterze.

Świadczenie urlopowe ma charakter roszczeniowy i jego wypłacenie nie zależy ani od stażu pracy uprawnionego, ani jego sytuacji życiowej, rodzinnej czy materialnej, a jedynie od długości urlopu pracownika. Roszczenie o jego wypłatę ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Ewentualna rezygnacja z wypłaty świadczenia urlopowego wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych. W przypadku pracodawcy nieobjętego układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązanego do wydania regulaminu wynagradzania, (czyli zatrudniającego mniej niż 20 pracowników), konieczne jest poinformowanie pracowników o rezygnacji z wypłacania świadczenia urlopowego do końca stycznia danego roku. Ogłoszenie powinno nastąpić w sposób zwyczajowo przyjęty w zakładzie pracy np. poprzez wywieszenie ogłoszenia na tablicy bądź oznajmienie przez firmowy radiowęzeł lub Intranet. Jeżeli w zakładzie obowiązuje układ zbiorowy pracy, wówczas konieczne jest zachowanie procedury obowiązującej przy zmianie takiego układu, m.in. zgłoszenie zmiany do rejestru układów.

Pamiętajmy, że rezygnacja obowiązuje w tym roku, w którym została dokonana. W każdym następnym roku, w zależności od decyzji pracodawcy, informację o rezygnacji trzeba ponawiać.

Tekst opublikowany: 

26 stycznia 2011 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz