Wydanie odzieży roboczej dla pracowników - czy musi być potwierdzone?

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 29 maja 2012
Pytanie:  Firma budowlana zatrudniająca pracowników na umowę o pracę (19 osób) kupuje dla nich odzież roboczą (kurtki, spodnie, podkoszulki, kalosze, peleryny, buty). Czy wydanie pracownikowi odzieży roboczej powinno być przez niego potwierdzone? Jeśli tak, to w jakiej formie?

Jeżeli chcesz wiedzieć, na jakim dokumencie pracownik powinien potwierdzić przydział odzieży roboczej przeczytaj odpowiedź eksperta.

Odpowiedź: 

Pracownik powinien potwierdzić odbiór odzieży na karcie ewidencji przydziału odzieży i obuwia roboczego.

W myśl przepisów art. 2377 § 1 kp, pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

  • jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zgodnie z art. 2379 § 1 kp pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.

Rodzaje wymaganej odzieży i obuwia roboczego stosowanych na określonych stanowiskach pracy, a także przewidywane okresy ich użytkowania ustala samodzielnie pracodawca po konsultacji z pracownikami. Jeśli pracodawca jest zobowiązany do wydania regulaminu pracy, tj. gdy zatrudnia co najmniej 20 pracowników, kwestie wyposażenia pracowników w odzież roboczą i obuwie powinny zostać uregulowane w tym regulaminie.

Dla każdego pracownika pracodawca zobowiązany jest założyć i prowadzić kartę ewidencyjną przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej. Obowiązek ten wynika z § 8 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. nr 62, poz. 286 z późn. zm.).

Najczęściej pracodawcy prowadzą je w postaci imiennych kart wyposażenia, które służą do ustalenia prawa do wymiany odzieży roboczej na nową, a w przypadku rozwiązania lub ustania stosunku pracy, służą również do rozliczenia pracownika i ustalenia ewentualnych roszczeń pracodawcy z tytułu wydanej odzieży i obuwia roboczego lub innych środków ochrony indywidualnej.

W związku z tym, na takiej ewidencji (lub wydruku z ewidencji, jeśli jest prowadzona w sposób elektroniczny) pracownik powinien potwierdzać odbiór odzieży roboczej przekazanej mu przez pracodawcę.

Tekst opublikowany: 

23 maja 2012 r.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.