W jaki sposób wypełnić świadectwo pracy dla pracownika w wieku emerytalnym?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 2 lutego 2011
Pytanie:  Zatrudniamy pracownika w wieku emerytalnym . Pracownik poinformował nas, iż chce się zwolnić z pracy. Zatrudniony był w naszej firmie od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 na umowę na czas określony oraz od 1 kwietnia 2009 r. na czas nieokreślony. Pracownik nabył prawo do emerytury w wieku 60 lat (15 lat pracy w warunkach szkodliwych). Jak prawidłowo wystawić świadectwo pracy? Czy możemy go zwolnić za pomocą porozumienia stron? Czy pracownik nabył prawo do odprawy emerytalnej, jeżeli tak w jakiej wysokości należy mu ją wypłacić? Pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę.
Odpowiedź: 

Świadectwo pracy dla pracownika będącego w wieku emerytalnym, o którym mowa w pytaniu powinno być wypełnione tak samo jak świadectwo pracy dla pracownika, który nie jest w wieku emerytalnym. Jeżeli pracownik zgodzi się na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takim trybie umowę o pracę rozwiązać. Jeśli chodzi o prawo do odprawy pieniężnej, to informuję, że jeżeli pracownik spełnia warunki do jej nabycia, należy ją wypłacić w jednomiesięcznej wysokości.

1. Świadectwo pracy

Świadectwo pracy dla pracownika można przykładowo wypełnić w następujący sposób:

ŚWIADECTWO PRACY

  1. Stwierdza się, że Jan Kowalski,
    imiona rodziców: Seweryn, Adrianna, urodzony: 3 stycznia 1950 r.
    był zatrudniony w XYZ Sp. z o. o. w okresie:
    od 01.04.2008 r. do 31.03.2009 r. (umowa na czas określony),
    od 01.04.2009 r. do 28.02.2010 r. (umowa na czas nieokreślony),
    w wymiarze: pełnego etatu

  1. W okresie zatrudnienia pracownik wykonywał pracę; (tu się wpisuje, na jakim stanowisku i jakie pełnił funkcje)

  1. Stosunek pracy ustał w wyniku:
    • rozwiązania umowy o pracy na mocy porozumienia stron (art.30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy),

  1. W okresie zatrudnienia pracownik:
    • wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze:
      tyle ile faktycznie wykorzystał (czy to w naturze, czy tez dostał ekwiwalent), z tym, że należy mu się w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudniania np. 5 dni (40 godzin) Uwaga! W świadectwie pracy nie wpisuje się np. wypłacenia ekwiwalentu za urlop zaległy.

      w tym 0 dni urlopu na żądanie (art. 1672 Kodeksu pracy)

    • korzystał z urlopu bezpłatnego
      jeśli korzystał to trzeba wpisać (okres trwania urlopu bezpłatnego i podstawę prawną jego udzielenia, a jeżeli nie to można napisać (-) albo „nie dotyczy”, albo „nie korzystał”.

    • wykorzystał urlop wychowawczy
      nie korzystał,

    • był niezdolny do pracy przez okres np. 3 dni tu się pisze za ile dni w 2010 r. otrzymał wynagrodzenie chorobowe,

    • wykorzystał zwolnienie od pracy przewidziane w art. 188 Kodeksu pracy
      nie korzystał,

    • został zastosowany skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 361 § 1 Kodeksu pracy
      nie dotyczy,

    • odbył służbę wojskową w okresie:
      nie dotyczy,

    • wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze:
      jeżeli nie pracował w takich warunkach u Państwa to można napisać „nie pracował”,

    • wykorzystał dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy:
      otrzymał odprawę emerytalną, na podstawie art. 92 1 Kodeksu pracy,

    • tu się wymienia wszystkie okresy nieskładkowe uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty, przypadające w całym okresie zatrudnienia u Państwa,

    • nie dotyczy (pracownik nie pracował u Państwa w 2003 r.),

  1. Informacja o zajęciu wynagrodzenia:
    wypełnia się tylko, gdy trwa jakieś zajęcie komornicze w stosunku do tego pracownika

  1. Informacje uzupełniające
    Tu się pisze o należnościach, których Państwo nie wypłacili pracownikowi z powodu braku środków (o ile takie są) i na jego wniosek o wysokości wynagrodzenia i składnikach tego wynagrodzenia oraz o uzyskanych przez pracownika kwalifikacjach.

2. Porozumienie stron

Także z pracownikiem, który ma uprawnienia emerytalne i chce przejść na emeryturę można rozwiązać umowę na mocy porozumienia stron. Oczywiście warunkiem jest zgoda pracownika na taki tryb zwolnienia. Pracownik może również wręczyć Państwu wypowiedzenie. Plusem rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron jest możliwość ustalenia dogodnego i dla Państwa i dla pracownika terminu zakończenia stosunku pracy. Przy wypowiedzeniu - termin zakończenia stosunku pracy wyznacza upływ okresu wypowiedzenia.

3. Odprawa emerytalna

Jeżeli pracownik spełnia warunki uprawniające go do emerytury (pracownik jest w wieku emerytalnym), a jego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę (nie ma przy tym znaczenia, czy na mocy porozumienia stron, czy za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika) - nabywa on prawo do odprawy emerytalnej.

Jeśli chodzi o wysokość tej odprawy - to co do zasady, z Kodeksu pracy przysługuje odprawa jednomiesięczna. Natomiast z przepisów szczególnych (np. dotyczących pewnych kategorii urzędników) lub z regulaminu wynagradzania, czy układu zbiorowego pracy obowiązującego w firmie może wynikać prawo pracownika do odprawy w wyższej wysokości.

Kwotę odprawy emerytalnej wypłacanej na podstawie Kodeksu pracy ustala się tak jak podstawę do ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Jeżeli więc pracownik ma wynagrodzenie tylko zasadnicze to takiej wysokości będzie przysługiwała mu jednomiesięczna odprawa. Natomiast jak pracownik oprócz tego wynagrodzenia ma jeszcze jakieś zmienne składniki wynagrodzenia np. miesięczną premię regulaminową, to ona również wejdzie do podstawy odprawy emerytalnej, jako 1/3 sumy premii wypłaconych pracownikowi w ciągu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc ustania zatrudnienia (czyli miesiąc nabycia prawa do tej odprawy).

Tekst opublikowany: 

1 lutego 2011 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz