Jak zaznaczyć na liście obecności usprawiedliwioną nieobecność?

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 20 października 2010
Pytanie:  Jeden z naszych pracowników został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w październiku 2010 r. W jaki sposób prawidłowo zaznaczyć to na liście obecności?
Odpowiedź: 

Sposób odnotowania nieobecności pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy zależy od pracodawcy.

Pracodawcy zatrudniający, co najmniej 20 pracowników mają obowiązek utworzyć regulamin pracy, ustalający organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.

Jedna z regulaminowych informacji powinna dotyczyć przyjętego u danego pracodawcy sposobu potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Przepisy prawa pracy nie precyzują jak odnotowywać obecność i absencję w pracy. Ważne, aby był to sposób wygodny i czytelny dla pracodawcy. Lista obecności z datą i podpisem pracownika jest, więc dokumentem pomocniczym i sporo firm ją stosuje. Jednak nie może ona zastąpić obowiązkowej ewidencji czasu pracy.

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy zawsze powinno nastąpić w formie pisemnej. W piśmie należy m.in. wskazać okres nieświadczenia pracy. Jako że jest to nieobecność usprawiedliwiona powinna być zaznaczona w ewidencji czasu pracy. Natomiast na liście obecności można np. obok nazwiska pracownika po prostu postawić kreskę lub jako uwagę napisać: „obecność usprawiedliwiona” lub „zwolniony z obowiązku świadczenia pracy”. To już zależy od pracodawcy.

Tekst opublikowany: 

20 października 2010 r.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz