Informacja do pracownicy o zakończeniu urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim

Karolina Ciastko

Autor: Karolina Ciastko

Dodano: 25 listopada 2011
Pytanie:  Czy pracodawca ma obowiązek wysyłać do pracownicy informację - zawiadomienie, że dnia np. 15 grudnia 2011 r. kończy się jej urlop wypoczynkowy wykorzystywany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i że tego dnia powinna stawić się w pracy?
Odpowiedź: 

Nie, pracodawca nie ma obowiązku informowania pracownicy o ukończeniu okresu urlopu wypoczynkowego z wezwaniem do stawiennictwa w pracy.

Zgodnie z brzmieniem przepisów prawa pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Pracownik może oczywiście zawnioskować, aby jego urlop został podzielony na części, jednak zgodnie z przepisami prawa pracy, co najmniej jedna część urlopu wypoczynkowego powinna trwać nie krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Każdy urlop wypoczynkowy powinien być udzielany zgodnie z planem urlopowym albo po porozumieniu z danym pracownikiem.

Wyjątkowo jednak, w stosunku do urlopu wypoczynkowego pracownicy - matki lub pracownika - ojca udzielanego zgodnie z wnioskiem bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub tzw. ojcowskim nie obowiązuje zasada udzielania urlopu na podstawie planu urlopów ani możliwość przesunięcia terminu urlopu z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy.

Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub tzw. ojcowskim pracodawca obowiązany jest udzielić pracownicy (matce) lub pracownikowi (ojcu) urlopu wypoczynkowego w pełnym należnym wymiarze.

Nie zmienia to jednak zasady, iż urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, w którym to określony zostaje wymiar i jego terminy.

W związku z powyższym pracownik ma pełną świadomość i wiedzę, w jakim zakresie pracodawca udzielił mu urlopu wypoczynkowego.

Reasumując, informowanie więc lub zawiadamianie pracownika o ostatnim dniu urlopu wypoczynkowego jest jedynie dobra wolą, a nie obowiązkiem, pracodawcy.

Tekst opublikowany: 

15 listopada 2011 r.

Karolina Ciastko

Autor: Karolina Ciastko

radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Dudkiewicz Ciastko Cichocka s.c. z siedzibą w Poznaniu, www.kancelaria-dcc.pl . Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych z kapitałem krajowym i zagranicznym. Specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i handlowego i prawa pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.