Od 2019 roku nowa danina. Kto zapłaci podatek od wyjścia?

Samir Kayyali

Autor: Samir Kayyali

Dodano: 17 września 2018
36dcebd9893c90a19a7496d1a9cd7156cd08298e-original

Z początkiem 2019 r. ustawodawca planuje wprowadzić do ustaw o podatkach dochodowych nowe regulacje dotyczące tzw. niezrealizowanych zysków. Instytucja ta potocznie nazywana jest tzw. exit tax. Kto i ile zapłaci nowy podatek? Sprawdźmy.

Zgodnie z nowelizacją (projekt z 24 sierpnia 2018 r.) opodatkowaniu exit tax będzie podlegać przeniesienie składnika majątku poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku, którego Rzeczpospolita Polska w całości lub części traci prawo doopodatkowania dochodów ze zbycia tego składnika majątku, przy czym przenoszony składnik majątku pozostaje własnością tego samego podmiotu.

Zmiana rezydencji z podatkiem

Opodatkowaniu podlegać ma również zmiana rezydencji podatkowej przez podatnika podlegającego w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), w wyniku której Rzeczpospolita Polska w całości lub części traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia składnika majątku będącego własnością tego podatnika, w związku z przeniesieniem jego miejsca zamieszkania do innego państwa.

Sprawdź, jakie inne zmiany szykują się w podatkach dochodowych od 2019 roku:

Aktywami, które zasadniczo mogą wiązać się z powstaniem obowiązku podatkowego, będą aktywa kapitałowe. Zalicza się do nich ogół praw i obowiązków w spółce osobowej, udziały czy akcje w spółkach kapitałowych oraz inne papiery wartościowe.

Omawiane przepisy mają dotyczyć sytuacji, w której podatnik co najmniej pięć lat był rezydentem Polski.

Dochód podatkowy ma stanowić nadwyżka wartości rynkowej przenoszonego majątku ponad wartość podatkową. Opodatkowanie ma pojawić się jedynie w sytuacji, gdy łączna wartość przenoszonych walorów przekroczy równowartość 2 milinów złotych.

Jakie stawki exit tax

Zgodnie z projektowanymi przepisami podatnik może wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem o rozłożenie podatku na raty maksymalnie na okres pięciu lat. Stawka podatkowa ma wynosić zasadniczo 19%, natomiast w sytuacji, gdy nie ustala się wartości podatkowej składnika majątku ma wynosić ona 3%.

W przypadku osób prawnych podatek wynosie 19%. Może się on wiązać w szczególności ze zmianą rezydencji podatkowej spółki w przypadku, w którym miejsce faktycznego zarządu zostało przeniesione z Polski do innego państwa.

PRZYKŁAD
Osoba fizyczna, rezydent Polski, nabyła udziały za 1 mln zł. W wyniku ekspansji spółki, posiadane udziały mają wartość rynkową 5 mln zł. Osoba fizyczna w momencie zmiany rezydencji podatkowej, będzie zobowiązana rozliczyć podatek w wysokości 19% od 4 mln złotych hipotetycznego zysku, który osiągnęłaby, zbywając posiadane udziały pozostając rezydentem Polski.
PRZYKŁAD
Spółka ABC sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest rezydentem podatkowym Polski. Formalne gromadzenia zarządu oraz faktyczne podejmowanie decyzji zarządczych odbywa się w Polsce. Członkowie zarządu przenieśli miejsce zamieszkania za granicę. Stamtąd faktycznie kierują działalnością spółki oraz za granicą podejmują uchwały zarządu. Zgodnie z przepisami podatkowymi spółka stała się rezydentem innego kraju, gdyż tam ma miejsce faktyczne sprawowanie zarządu.

Omówione regulacje są wynikiem implementacji w polskim systemie prawnym dyrektywy unijnej ustanawiającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego (tzw. dyrektywa ATAD). Dyrektywa ta nakłada jednakże na państwa członkowskie obowiązek implementacji omawianych zasad od roku 2020, Polska więc jest w tym zakresie pionierem.

Źródło: projekt z 24 sierpnia 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku  dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Samir Kayyali

Autor: Samir Kayyali

Doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz