MF zmienia zdanie: 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF dla wszystkich podatników. Ale czy na pewno?

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 8 maja 2024
Ksef obowiązkowo od 1 lutego 2026 r.

Obowiązkowy KSeF wejdzie w życie 1 lutego 2026 r. Projekt w tej sprawie jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. To nie koniec zamieszania z nowymi terminami. Okazuje się, że powstanie kolejna nowelizacja, która wprowadzi drugi termin dla firm o rocznych obrotach brutto poniżej 200 mln zł. Dowiedz się więcej.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak resort finansów tłumaczy decyzję o tym, aby KSeF wszedł w życie w tym samym czasie dla wszystkich podatników.

Polecamy też:

Więcej>>>

W związku ze zdiagnozowanymi problemami związanymi z wydajnością systemu, który nie byłby w stanie na dzień wejścia w życie obligatoryjnego e-fakturowania przetworzyć znacznej, w tym przypadku nawet kilkumilionowej liczby faktur przesłanych w krótkim odstępie czasu do KSeF, resort finansów podjął decyzję o przesunięciu terminu wdrożenia systemu.

Pisaliśmy o tym w tekście:

Czy 1 lutego 2026 r. to termin obowiązkowy dla wszystkich?

Trudno nadążyć nad komunikacją płynącą ze strony resortu finansów. Podczas konferencji prasowej minister finansów wskazał, że KSeF będzie wchodzić w życie etapami. 

Jednak tuż przed majówką Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT (projekt z 25 kwietnia 2024 r.), który przesuwa obligatoryjny KSeF na 1 lutego 2026 r. dla wszystkich podatników.

W komunikacie po posiedzeniu Rządu zapowiedziano jednak, że pojawi się drugi projekt legislacyjny, który będzie zawierał etapowe wejście w życie obowiązkowego KSeF. Resort proponuje, żeby od 1 lutego 2026 r. obowiązek objął przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.

Kary za KSeF też odroczone

W związku z odroczeniem daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF, projekt przesuwa też inne terminy związane z KSeF, a więc:

1)  okres, w którym podatnicy będą mogli w sposób dotychczasowy, w okresie przejściowym po wprowadzeniu obowiązku KSeF, wystawiać faktury z kasy rejestrującej;

2) odroczenie obowiązku dokonywania płatności przelewem z podaniem numeru KSeF;

3) odroczenie kar wobec podatników za błędy związane ze stosowaniem obowiązku KSeF.

Nowelizacja ustawy ma wejść w życie 1 lipca 2024 r. Wcześniej jednak musi przejść całą ścieżkę legislacyjną.

Źródło: projekt z 25 kwietnia 2024 r. ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - skierowany do II czytania w Sejmie.

 

Autor:

Sylwia Maliszewska

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Słowa kluczowe:
e-fakturaKseF
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz