Nie wszystkie uprawnienia rodzicielskie jednocześnie dla obojga rodziców

Dodano: 30 kwietnia 2024
Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej

Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Sprawdź, czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia, a także co  w sytuacji, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy ograniczenia dotyczące zatrudniania rodziców dzieci do 8 lat mają bezwzględny charakter
  • Jakie kary grożą pracodawcy za nieprzestrzeganie przepisów w tym zakresie
  • Czy pod kątem  możliwości skorzystania z uprawnień rodzicielskich ma znaczenie to, że drugi rodzic dziecka nie pracuje

Sprawdź też:

Rozliczenie się z PIT jako rodzic samotnie wychowujący dziecko a świadczenie 800+

Zapłata podatku ze wspólnego zeznania PIT – zobowiązany mąż czy żona

Zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje, jakie dokumenty należy wypełnić

Od 18 maja 2023 r. zmiany we wnioskach dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem

Zgodnie z art. 189 (1) Kodeksu pracy, jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych w art. 148 pkt 3, art. 178, art. 186(7) § 1 i art. 188 może korzystać jedno z nich. To właśnie art. 178 § 2 stanowi, że pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz delegować poza stałe miejsce pracy.

Wymagana zgoda pracownika

Zakaz, o którym mowa w art. 178 § 2 nie jest bezwarunkowy. Jeśli pracownik – rodzic dziecka do 8. roku życia wyraża pisemną zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych, porze nocnej lub poza stałym miejscem świadczenia pracy, to pracodawca ma obowiązek tę zgodę uwzględnić. Warto podkreślić, że pracownik ma prawo do zmiany swojego oświadczenia w dowolnym momencie trwania stosunku pracy.

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem są zagwarantowane ustawowo i nieprzestrzeganie ich przez pracodawcę, zgodnie z art. 281 § 1 pkt 5 Kodeksu pracy, może skutkować grzywną dla pracodawcy od 1.000 zł do 30.000 zł.

Ponadto korzystanie z uprawnień związanych z rodzicielstwem nie może być powodem jakiejkolwiek formy dyskryminacji pracownika czy prowadzić do rozwiązania z nim stosunku pracy.

Jeden z rodziców nie pracuje

Kodeks pracy nie uzależnia możliwości skorzystania z uprawnień rodzicielskich od tego, czy drugi rodzic dziecka pracuje, czy jest bezrobotny. Pracownik – rodzic dziecka do 8. roku życia ma prawo nie wyrazić zgody na pracę w porze nocnej, godzinach nadliczbowych lub nie zgodzić się na delegowanie także w przypadku, gdy drugi z rodziców nie pracuje zawodowo. Uprawnienia rodzicielskie, o których mowa w art. 178 § 2 wynikają bowiem z konkretnego stosunku pracy. Jeśli drugi z rodziców podejmie zatrudnienie, wówczas rodzice będą musieli zdecydować, które z nich z tego uprawnienia skorzysta.

Źródło:

www.zielonalinia.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz